Оранка землі композитним інструментом?

Новітній композитний матеріал в грунтообробці

Пам’ятаєте часи, коли в оселях стояли сталеві труби? Я добре пам’ятаю як все це текло, іржавіло та потребувало нескінченних ремонтів. Тоді встановлення пластикових труб видавалося дуже сміливим та недешевим кроком. Казали, що це ненадійно, недовговічно, та головне – незвично. У наш час немає диваків, які б захотіли встановити в свій новий дім сталеві труби. Доведено, що полімери можуть замінювати старі матеріали, а композити можуть мати властивості, які ми і не уявляли. Насправді, композити всюди – судно- та авіабудування, космос, одяг, навіть зброя, зуби та частини тіла.

Ще один приклад. 1868р. Хлопець на ім’я Джон Дір. Так, той самий. Запропонував використання сталевих лемішів замість чавунних. Уявляєте, сторіччями до того орали чавунними лемішами. Світ змінюється. Перейшли на сталь. Так, сталь вочевидь, була дорожча, незвична, проте весь світ сьогодні оре сталевими лемішами.

Це я веду до того, що не завжди те, що було добре для мого діда, буде добре і для мене. Світ змінюється. Щодалі, то скоріше. Виграє той, хто вчасно помічає ці зміни, та використовує їх раніше за сусідів.

Оранка землі - фото відвала Текрон для плуга ПЛН

Довідка

Текрон (TEKRONE). Композит з ряду термопластів.

Країна походження: Бельгія

Наповнення: керамічні мікросфери, які забезпечують протистояння зношуванню.

Основні властивості:

 • ударна міцність,
 • розривна міцність,
 • низький коефіцієнт тертя,
 • УФ-стійкість.

Ціна ОРАНКИ стоїть на трьох китах-проблемах:

 • Супротив тертю інструмента;
 • Адгезія ґрунту;
 • Абразивне зношування.

Абразивне зношування – це витрати грошей та дорогоцінного часу на заміну інструменту. Проблема величезної енергоємності оранки землі полягає насамперед в величезному терті, яке долає інструмент, а в умовах вологого ґрунту, ще й в величезній силі адгезії. Люди намагаються вирішити ці проблеми застосовуючи цілу низку інженерних рішень: ролики або шарики в зоні відвалювання, подача води або повітря під тиском в зону леміша, ультразвукові вібрації, нагрівання, еластичний інструмент тощо. Існують навіть такі екзотичні рішення як електроосмос, магнітні поля та електрогідроудар. Проте, найбільш ефективним виявилося використання таких матеріалів для виготовлення або покриття інструменту, які б мали найнижчі показники тертя. Ще за радянських часів було встановлено, що фторопласт (він же тефлон), маючи коефіцієнт тертя вдвічі менший, ніж сталь, може знизити енергоємність оранки аж на 30%! Між тим він виявився нездатним протистояти абразивному зношуванню, тому не став використовуватись.

ТЕКРОН – це знахідка для аграрного застосування. Він має такий самий коефіцієнт тертя, як і тефлон, проте протистоїть зношуванню втричі краще за сталь. Він має нульову адгезію, що дозволяє долати спротив вологого або мерзлого ґрунту. І головне: міцність цього композитного матеріалу така, що з нього можна виготовляти надійний інструмент для оранки!

Найважливіший результат від застосування Текрону – це зменшення тягового спротиву оранки. Все інше – похідне. Хтось за рахунок цього зменшення відчує економію палива, хтось підвищить продуктивність оранки за день. Один підвищить глибину обробки, другий ширину захвату. В будь-якому разі, ціна оранки для фермера зменшується!

Результати порівняльних випробувань відвалів ПЛН в господарстві Шаповала (Покровський район Дніпропетровської області)

 • Корпусів: 3
 • Глибина оранки: 25-28 см;
 • Економія палива: 3 л/га;
 • Швидкість трактору: + 1 км/год.

В 2016 році ми вивели на наш ринок близько 600 відвалів з Текрону, а пізніше додали ще польові дошки для плугу ПЛН. Це був перший тест продукту, тому ми залишалися на зв’язку з кожним із клієнтів і уважно слідкували за досвідом використання. Нам було необхідно знайти недоліки. І знаєте що? Ми не отримали жодного негативного відгуку. Жодного! Лише веселі коментарі на кшталт: «Мокро. Сусіди буксують, а ми оремо», «Орали по мерзлому під Новий Рік», «Дайте ще відвалів, бо трактористи б’ються за плуг з композитом», «Чемодани зігнули раму. Відвал в нормі».

Вспашка поля плугом Велес-Агро с пластиковыми отвалами Текрон

Я знаю всі сумніви та заперечення, які виникають в читача просто зараз. Так, про всі. Давайте, я відповім на кожне з них.

1. Я не отримаю такої великої економії палива

Ми проводили тести на пересушеному ґрунті. Таким чином, адгезійна складова («липкість» ґрунту) не діяла. На перезволожених грунтах економія буде вищою. Польова дошка з Текрон зможе додати економії ще 1,5л/га. Проте при невірному налаштуванні плугу, або на сильно задеренених грунтах, економія буде нижчою. В будь-якому випадку, кожен з наших шановних покупців відмічає економію. Проте, це питання здебільшого суб’єктивне та базується на довірі, що існує між нами з вами. Об’єктивним є лише зниження коефіцієнту тертя в парі відвал/грунт щонайменше в два рази. Це можливо перевірити.

2. Це дорого. Композитний відвал коштує майже вдвічі дорожче за сталевий

Якщо вас не переконала моя попередня відповідь, то ви праві. Якщо ж ви допускаєте економію, то легко порахуєте окупність відвалу з Текрону. За самими простими розрахунками це 35-50 га на трьохкорпусний плуг. Після цього ви будете лише заощаджувати.

3. Відвал не витримає оранку

Ламаються сталеві відвали, а композит слабкіший. Безумовно, фізико-механічні показники сталі віщі за композит Текрон. Проте, за його цілісність відповідає не міцність, а еластичність. Там де сталь зламається, або зігнеться, Текрон «зіграє» та повернеться на місце. В інтернеті багато переконливого відео з використанням відвалів з Текрону.

4. Відвал зітреться. Він не відпрацює стільки, скільки працює сталевий

Відвал НЕ зітреться! У тому сенсі, як стерся би звичайний полімер, або сталь. Ні, звичайно, в кінці-кінців, його доведеться замінити, але це відбудеться дуже нескоро. Нажаль, в нас немає звіту про повний ресурс відвалу, — просто не було часу його стерти. Наш покупець-«рекордсмен» повідомив про відпрацювання 300 га на п’ятикорпусному плугу. «Видимих слідів зносу немає».

5. Відвал стане крихким від холоду

Звичайні полімери дійсно стають крихкими від холоду, що ускладнює їх використання вже за температури в 00С. Режим експлуатації Текрона: -260..+800С. Намагайтеся уникати оранки при температурі нижчої ніж -260°С і ваш механізатор буде вам вдячним. Це, звичайно жарт, проте єдине застереження, щодо оточуючого середовища – це захист від тривалої(!) дії прямих сонячних променів. Вам треба просто накрити відвали будь-якою плівкою, мішком, тканиною тощо після завершення сезону оранки.

Підводячи підсумки, текрон – перевірений матеріал. Ми починали з обладнання елеваторів, де тертя та зношування є реальною проблемою. Точніше, були проблемою. Пізніше матеріал вийшов у поле. Сьогодні це десяток різновидів відвалів та вітчизняні та імпортні плуги, польові дошки, захист на стійки культиваторів тощо.
 
Дивіться відео фільм — Оранка землі із застосуванням композитного відвалу плуга ПЛН.

Логотипы, торговые марки, бренды, указанные на этой странице принадлежат их владельцам.
Компания "IQ Сomposite" не претендует на их авторские права, а лишь декларирует совместимость своих продуктов с продуктами указанных производителями.
phone mail